Blijvende schade aan het puberbrein door roken

Kinderen die zijn begonnen met roken tussen hun 12e en 16e jaar beschadigen hun hersenen. Het concentratievermogen neemt af en de impulsiviteit neemt toe, waardoor leerprestaties kunnen afnemen. Opvallend was dat de hersenschade niet optrad als volwassen hersenen werden blootgesteld aan nicotine. Een verklaring hiervoor is dat de hersenen van pubers nog in ontwikkeling en daarom extra kwetsbaar zijn.

Nicotine in de hersenen leidt tot de blijvende afname van een eiwit in de hersenen dat aandacht en concentratie reguleert. Door dit eiwit met medicijnen te stimuleren, kon de verminderde aandacht worden hersteld, maar dit kon alleen tijdelijk. Al eerder was bekend dat roken jongeren ook gevoeliger maakt voor verslaving op latere leeftijd.

Het onderzoek is door de Vrije Universiteit van Amsterdam uitgevoerd bij ratten. Omdat de hersenen van ratten overeenkomen met die van mensen, is aannemelijk dat de effecten ook hetzelfde zullen zijn. Volgens de onderzoekers is het belangrijk dat pubers van het roken worden afgehouden. ‘Er is veel aandacht voor alcoholgebruik, maar ouders moeten ook op niet-roken bedacht zijn’, vindt hersenonderzoeker en universitair docent Sabine Spijker.

Bron: Volkskrant, 21 februari 2011